Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) Lefkoşa Surlariçi’nde kampüsünü geliştirmeye çalışıyor… Üç Fakülte ile başlayan ve şu an için 5 fakülteye çıkan KAÜ, fakülte ve bölümlerini Lefkoşa Surlariçi’nde geliştirmek için çabalıyor…

Geçtiğimiz Cuma günü basın mensuplarına bir tanıtım yapıldı… Arabahmet Kültür Evi’ni de bünyesine alan KAÜ, Surlariçi’nin bulunduğu konumu dikkate alarak fakülte ve bölümlerini oluşturmuş. Oradaki çok kültürlülük, mimari yapı, yaşam tarzına katkı koymak Üniversite’nin Surlariçi’ne yerleşmesinin amacı olarak belirlenmiş anlatılanlara göre…

Basın mensuplarına açıklama yapan KAÜ Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, KAÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Doç. Dr. Asım Vehbi, KAÜ Rektörü Prof. Dr. Uğur Özgöker, üniversitenin bir butik, şehir üniversitesi olduğunun altını çizdiler. 2500 öğrenci hedeflerinin olduğunu, nicelikten çok nitelik ve araştırma üniversitesi iddialarının olduğunu belirten yöneticiler, bu iddialarla yola çıkan üniversitenin Surlariçi’nde atıl durumda kalan Vakıf binalarına gerekli yatırımları yapabilmekte zorlandıklarını, özelde bu konuda daha rahat olduklarını ancak Vakıf ve hükümetle uyum içinde çalışmanın daha zor olduğunun da altını çizdiler.

Tanıtım ve üniversitenin yaşama kattığı bazı binaları da gözlemlediğimizde Surlariçi için gerçekten de önemli bir yatırım olduğunu söylemekte yarar var. Bu yatırımın devam etmesi ve oralarda gençlerin yerleşiminin, sürekli yaşamasının sağlanması uzun yıllardır yok olan, terkedilen Surlariçi için sürdürülebilirlik açısından çok önemli… Bu gibi yatırımların desteklenmesi, amaçlananlar için önlerinin açılmasına olanak sağlanmalı… Tabii ki o tarihi mekânın gelişmesine orada atıl durumda olan evlerin, konakların sadece üniversiteye verilmesiyle değil, farklı alanlarda Surlariçi’ni geliştirecek farklı yatırımlara da yol açmak gerekir. Ancak bir şehir üniversitesi olma iddiasında olan bir kuruluşun kulüpler, spor alanları, teorinin pratiğe döküleceği yerler anlamında daha da gelişeceği yerlere ihtiyacı var ki bu gibi yatırımlara öncelik vermenin gerekliliği de tartışılmazdır diye düşünüyorum.

Son zamanlarda barlarla, eğlence yerleriyle gençlerin uğrak yeri olan Surlariçi’nin canlılığına can katacak ve sosyal, kültürel, ekonomik yapısına katkıda bulunacak böyle girişimlerin toplum yararına olacak şekilde değerlendirilmesinden sonra desteklenmesi hem özelde Surlariçi, hem de genelde Kıbrıs’ın kuzeyi için mutlaka ki yararlı olacaktır. Tekrar etmekte yarar var; Atıl kalmış, devletin ve Vakıfların döküm saçım bırakmış oldukları yapıları, sokakları, tarihi evleri yaşama kazandırmak için halkın çıkarları mutlaka korunarak yatırımcıların önlerinin de açılması gerekir.

Kaynak: Surlariçi ve KAÜ – Tayfun Çağra