Ekovitrin dergisinin bu yıl 13’üncüsü gerçekleştirilen geleneksel “Yılın Starları Anketi” sona erdi. Yılın Bakanı Mehmet Şimşek, Yılın İş Adamı Erman Ilıcak, Yılın İş Kadını Ceyda Erem, Yılın Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Yılın Bürokratı Orhan Birdal. “Yılın Meslek Örgütü” – İstanbul Ticaret Odas Uluslararası Diplomatlar Birliği Başkanı Günther Meinel Hotel Les Ottomans Yönetim Kurulu Başkanı Ahu Aysal “Turizm Sektöründe Yılın Yatırımı – Shangri-la Bosphorus Otel .

13 .Yılın Starları Ödül Törenine; siyaset, Sanat, Yerel Yönetimler, Bürokrasi, Sivil Toplum Kuruluşu ve İş Dünyasının seçkin temsilcileri katıldı. İstanbul Wow Hotel’de düzenlenen tören öncesi Türk Sanat ve  tasavvuf müziği eşliğinde iftar yemeği verildi.

Sema Öztürk’ün sunuculuğunu yaptığı törende  Ekovitrin Medya Grubu Başkanı Kamuran Abacıoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şeref Özata Ekovitrin Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Bilal Koçak, birer konuşma yaptılar Yılın Oskarları olarak değerlendirilen ödüller gerçek sahiplerine verildiğini Yeni iki Cumhurbaşkanı adayının Ekovitrin ödülü aldığını  Ve 30 yıldır ekonomi basını içinde yer aldıklarını, Türkiye’nin dışa açılımını, ekonomideki gelişmeleri yerinde izlediklerini dile getirdiler. Ayrıca Türkiye’nin Ekonomik ağırlıklı , Avrupa Birliği, Ortadoğu ve dünyada yeni ortaklıkların oluşturması gerektiğini vurguladılar.
Uluslararası Diplomatlar Birliği ( Dmw ) ve İstanbul Ticaret Odas Uluslararası Diplomatlar Birliği Başkanı Günther Meinel kimdir.

Hem küresel en önemli uluslararası örgüt BM Teşkilatı hem de bölgesel dünya çapındaki tek supra-national ( ulus-üstü ) nitelikli uluslararası örgüt AB’ ye akredite çok az sayıdaki STK’ dan biri olan Merkezi Almanya nın Köln kentinde olan DMW Uluslararası Diplomatlar Birligi’ nin;  Köln, Düsseldorf, Berlin, Zürih, Budapeşte, Varşova, Brüksel, Hollanda, Viyana, Moskova ve İstanbul’ da şubeleri bulunmaktadır.  Avrupa Birliği nezdinde çok etkili olan DMW’ nin Türkiye’ de de faaliyet göstermesi ile Avrupa Birliği – Türkiye arasındaki bağların kuvvetlendirilmesi ve Türkiye’nin AB’ ye mümkün olan en kısa sürede tam üye olması hedeflenmektedir.

Uluslararası Diplomatlar Birliği’ nin  ilk hedefi AB tarafından başta Türkiye olmak üzere AB’ye aday ülkelere proje ve programlar bazında 2014-2020 AB Mali Döneminde tahsis edilen 10 milyarlarca Euro’luk hibe fonların; Türkiye Cumhuriyetindeki Kamu Kuruluşlarına, Belediyelere, Derneklere, Vakıflara, Üniversitelere, Araştırma Merkezleri ile kar amacı gütmeyen sosyal projelere kazandırılmasıdır. DMW geçen ay Uluslararası Yatırım Ajansları Birliği Merkezi’nin İsviçre’den İstanbul’ a gelmesini sağlayarak Türkiye’ ye çok büyük bir imkan sağlamıştır.

                                      

Uluslararası Diplomatlar Birliği; AB’ nin yürütme organı yani hükümeti olan Avrupa Birliği Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi ve AB Komisyon Başkan Yardımcısı Günter Verheugen ve AB’ nin yasama organı olan Avrupa Parlamentosu ( AP ) Başkanı Martin Schultz’ un girişimleri ile Almanya Dışişleri Bakan Yrd. ve Avrupa Parlamentosu Üyesi AB’ nin en kıdemli diplomatlarından Büyükelçi Günther Meinel’ in Başkanlığında, 2000 yılında kurulmuştur. AP üyesi Büyükelçi Günther Meinel, Almanya’ nın Köln şehrinde, 6 ülkeden 16 Avrupa Birliği Diplomatı ile bir araya gelerek, Uluslararası Diplomatlar Birliğini kurmuş ve kurulduğu günden bu yana Başkanlığını yürütmektedir. Uluslararası Diplomatlar Birliği üyelerinin halen %65 İşadamı ve %35 Diplomatlardan oluşmaktadır.

DMW Uluslararası Diplomatlar Birliğinin Türkiye Temsilciliği, uzun yıllar Almanya’ da çok etkili gazetecilik yapan başarılı işadamı ve eğitimci Ferhat Bozcelik’ in Başkanlığında Türkiye’de ki en önemli holdinglerin yönetim kurulu başkanları ve CEO larının katılımı ile 2013 yılı başında kurulmuştur. Türkiye’nin en tanınmış işadamları ve profesyonel yöneticilerin dışında, İBB Meclis Üyesi Serdal Kılavuz, Girne Amerikan Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve Kurucu Rektör Serhat Akpınar ile Türk – Kıbrıs Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Uğur Özgöker’ de DMW Türkiye yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadırlar.

Ödül listesi şöyle

Yılın Bakanı” ödülü Maliye Bakanı Mehmet Şimşek layık görüldü. Bakan Şimşek’i temsilen ödülü Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsa Çoşkun aldı.
“Yılın Belediye Başkanı” ödülü ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın oldu. Ancak ödülü temsilen verildi.
“Yılın Ceo’su” Socar Türkiye Başkanı ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi  Kenan Yavuz
“Yılın Holdingi” Tav Havalimanları Holding
“Yılın Bürokratı”  Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal
“Yılın Girişimcisi” Taha Grup Yönetim Kurulu Başkanı Emin Taha
“Gayrimenkul sektöründe Yılın Projesi” – Maslak 1453
“Sanayide Yılın Şirketi” – Konya Şeker
“Yılın Stk’sı” – UFRAD
“Avrupa’da Yılın başarılı iş insanı”  Kobil Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Koyun
“Almanya’da Yılın Başarılı İş İnsanı”  Spekon Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Yeğin
“Fransa’da Yılın Başarılı İş İnsanı” – Murat Tüysüz Sebil Gıda Yönetim Kurulu Başkanı
“Türk Cumhuriyetleri’nde Yılın Başarılı İş İnsanı” Azerbaycan Avesta Concern Başkanı Hacı İbrahim Nehremli,
“Ortadoğu’da Yılın Başarılı İş İnsanı” Orient Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Demirhan
“Yılın İş kadını” Cnr Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem
“Yılın Kobi’si” – Zigavus
“Yılın Meslek Örgütü” – İstanbul Ticaret Odası
“Kamuda Yılın Projesi” – Marmaray
“Yılın Bankası” ise Türkiye İş Bankası seçildi…
Gecede Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Uluslararası Diplomatlar Birliği Başkanı Günther Meinel, Hotel Les Ottomans Yönetim Kurulu Başkanı Ahu Aysal ve Marmara Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Orakçı’ya da Ekovitrin Onur Ödülleri takdim edildi.
Gecede ödül alan diğer isimlerse şöyle;
“Yılın İş Adamı” – Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak
“Yılın Markası” – Paşabahçe
“Yılın İhracatçısı” – Boydak
“Yılın Üniversitesi” – Karabük Üniversitesi
“Yılın Ekonomi Yazarı” – Prof. Dr. Şükrü Kızılot
“Yılın Sağlık Kuruluşu” – Medicana
“Turizm Sektöründe Yılın Yatırımı – Shangri-la Bosphorus Otel
“Yılın İnovasyon Projesi” – Flora Halı
“Yılın Bilim Adamı” – Prof. Dr. Hüsamettin Koçan
“ABD’de Yılın Başarılı İş İnsanı” – Hamdi Ulukaya
 31 ayrı kategoride 93 aday yarıştı. 1 Şubat günü başlayan oy kullanma süresi 25 Nisan akşamı sona erdi. 184.232 oy kullanılarak 2013 yılının starları belirlendi. ABD’den Çin’e kadar dünyanın dört bir yanından oy kullanıldı.