ABD Başkanı seçilmesinin hemen ardından Suudi Arabistan’a giden Trump, burada Bedevilerin geleneksel kılıç dansını yaptı. Ondan sonra peş peşe krizler patladı. 

Osman NURİ CERİT / ANKARA

Donald Trump, ABD Başkanı olduktan sonra ilk ziyaretini Körfez bölgesine yaptı. Mayıs ayının sonunda gerçekleşen ziyaret sırasında Trump, Bedevilerin “savaş dansı” olarak da bilinen, geleneksel “kılıç dansı”nı Suudi Kralı Selman ile birlikte yaptı. Trump’un kılıç dansı ABD’nın  yeni körfez ve Ortadoğu politikasının işareti de oldu. O günden sonra bölgede krizler, gerilimler birbirini izledi.

İLK KRİZ KÖRFEZDE 

Trump’ın ziyaretinden kısa süre sonra ilk kriz S. Arabistan, Mısır, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen, Katar ile diplomatik ilişkilerini kesmesi ile başladı. Körfez ülkeleri Katar’ın İran ile yakınlaşmasını gerekçe gösterdi, teröre destek veriliyor bahanesini ortaya sürdü.

SON DALGA ARABİSTAN 

Son olarak Suudi Arabistan’da ezber bozan operasyonlar başladı. Suudi prenslerinde aralarında olduğu çok sayıda isim S. Arabistan’da göz altına alındı.

KRİZ ÜSTÜNE KRİZ

Bunların dışında bu dönemde İsrail, Mescidi Aksayı Müslümanlara kapattı. ABD PYD’ye 3bin 500 TIR’ın üzerinde  silah ve zırhlı araç gönderdi. Barzani referandum düzenledi ve  Lübnan Başbakanı Hariri istifa etti.

Twitter’dan Kral’a destek mesajı

Suudi Arabistan’daki gelişmeler üzerine Twitter hesabından açıklama yapan Trump ise Suudi yönetimine tam destek verdi. Trump, “Kral Selman ve Veliaht Prensi tam olarak ne yaptıklarını biliyorlar” mesajı paylaştı. Trump, Suudi Arabistan ziyaretinde gerçekleştirdiği dans sonrasında, ABD ile Suudi Arabistan arasında 100 milyar dolarlık silah anlaşmasına da imza atmıştı.

UZMANLAR YAŞANANLARI AKŞAM’A DEĞERLENDİRDİ 

Şakir AYDIN / HABER MERKEZİ

S. Arabistan İsrail ekseninde 

Prof. Dr. Haydar Arı: Türkiye üzerinden İslam dünyasını şekillendirmeye çalışanlar, bunda başarılı olamayınca bu kez de aynı projeyi Suudi Arabistan üzerinden deniyor. Riyad üzerinden İslam dünyasını kontrol etmek istiyorlar. Trump’ın gezisinin ardından Suudi Arabistan’da büyük bir dönüşüm başladı. Washington, çıkarları doğrultusunda Suudi Arabistan’ı, Mısır ve İsrail eksenine çekti.

Washington blok peşinde

Prof. Dr. Hasan Köni: ABD, İran’ın Şii yayılmacılığına karşı İsrail, Mısır ve Suudi Arabistan üzerinden bir blok oluşturmanın peşinde. Riyad’da bu doğrultuda adımlar atıyor. Veliaht Prens Muhammed bin Selman, son olarak söylediği ‘Ilımlı İslam’a döneceğiz sözleri de bunun bir göstergesi. Prens, bu programı uygulayabilmek için de içerideki rakiplerini ekarte ediyor.

Operasyon ABD merkezli 

Prof. Dr. Uğur Özgöker: Bu, son gözaltlar Washington merkezli bir operasyon. ABD, Ortadoğu’yu yeniden kendisine göre şekillendirmeye çalışıyor. Yarım bıraktığı Büyük Ortadoğu Projesi’ni yeniden hayata geçirmenin peşinde. Trump’ın ziyaretinin ardından S. Arabistan’da yaşanan veliaht prens değişikliği bunun bir parçası. Yeni Veliaht Prens, Batı’da eğitim almış ve ABD yakın bir isim.