Refah Artışı ve İktisadi Kalkınmanın Temeli

TÜKETİCİNİN VE REKABETİN KORUNMASI

tuketicikapakDemokrasinin en temel işlevlerinden biri de örgütlü toplumlardır. Örgütlü toplumlar, devlet ve hükümet politikalarının oluşturulmasında “itici güçtür.” Toplumların örgütlenmesindeki önemli yapılar ise resmi kurumlar haricindeki Sivil Toplum Kuruluşları (STK)’dır.

Sivil Toplum Kuruluşları (STK), ileri demokrasilerde önemli bir yer tutar. Toplum yararına kamuoyu oluşturur ve loby faaliyetlerinde bulunur. Bir toplumda STK’lar ne kadar çok ve etkin ise o toplumda temel hak ve özgürlükler ve demokrasi o kadar gelişmiş demektir.

STK’ların güçlü olması için, bireylerin katılımı ve katkısı oldukça önemlidir. Avrupa Birliği ülkelerinde çoğulcu ve katılımcı yönetim anlayışları yaygındır. Avrupa Birliği sivil inisiyatifin gelişmesine önem vermekte ve bu konuda ciddi adımlar atmaktadır. Aynı şekilde AB Hibe ve fonları, Türkiye’deki STK’ların güçlü ve aktif olması konusunda ciddi destekler sağlamaktadır.

Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Derneği (TÜRDER) olarak, tüketici haklarının korunması ve geliştirilmesi ile rekabetin korunması, tüketici lehine haksız rekabetin ortadan kaldırılması veya önlemler alınması için çaba harcamaktayız. Tüketici hakları ve rekabet konularında toplumu bilinçlendirici panel ve seminerler yaparak, topluma katkı sağlamaya çalışıyoruz. Gerektiğinde yasal mevzuatlar hakkında görüş beyan ediyor, kamuoyunu bilgilendirici bültenler hazırlıyoruz.

Bu kitap, Tüketici bilincini oluşturmak amacıyla düzenlenen paneldeki konuşmacıların sunumlarından oluşmakta ve yeni çıkan 6502 Sayılı “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu” da ek olarak verilmektedir.

 

Sam yay./Sosyal bilimler dizisi

Türü:  Eğitim / inceleme

Cilt Bilgisi: Amerikan cilt

Kağıt Bilgisi: 1. Hamur

Basım Tarihi: Ağustos 2014

Sayfa Sayısı:  94

Kitap Boyutları: 13,5 x 21 cm

ISBN No: 978-975-520-308-9

Barkod No: 9789755203089

Etiket Fiyatı:  13 TL

Detaylı bilgi için tıklayınız…

PDF dosyası için tıklaynız…