En az 5000 yıldır, Doğu Akdeniz’deki  gemilerin eşsiz bağlanma limanlarını coğrafyasında saklı tutan Kıbrıs Adası’nın stratejik derinlikleri içerisinde; sanatta, bilimde ölçüm ve üslup oluşturma parolası ile yola çıkan Kıbrıs Amerikan Üniversitesi; GAÜ ile birlikte düzenlediği  “2. Eğitim Çalıştayı” nedeniyle KKTC’de bulunan eğitimcileri tarihi kampüsünde ağırladı. Konuklar; Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Asım Vehbi ile Rektör Prof. Dr. Uğur Özgöker’in katılımları ile bilgilendirildiler.

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uğur Özgöker, Türkiye Cumhuriyeti’nin çeşitli  orta öğrenim kurumlarından çalıştaya katılarak, katkı koyan yönetici ve öğretmenlere  yönelik olarak yaptığı karşılama konuşmasında; bir benzeri olmayacak bir “tarihi yolculuğu” tarif etti.

“TARİHİ BİR YOLCULUK YAPIYORSUNUZ”

Çoğunluğunu  lise eğitimi veren kurumların idareci ve öğretmenlerinin oluşturduğu misafir kafileyi,  tarihi ‘Arabahmed Mahallesi’ içinde yer alan kampüslerinde görmekten dolayı memnuniyetini  ifade eden Rektör Prof. Dr. Özgöker, “Bugün bir tarihi yolculuk yapacaksınız. Bulunduğumuz bölge; Müslümanların Kudüs’ü aldıktan sonra; Kudüs Kralı ile Fransız Kraliyet Ailesi’nden Luzinyanlılar’ın  300 yıl hüküm sürdüğü, tahtların el değiştirdiği Kıbrıs’taki krallıkların, Kudüs’ten Kilikya’ya kadar  hükmettiği;  hem Kudüs Kralı, hem Kıbrıs Kralı, hem de Kilikya Ermeni Kralı olarak burada hüküm sürdükleri yüzlerce  yılı, akabinde Venedikliler’in hüküm sürdükleri 300 yılı ve Osmanlılar’ın bu Ada’nın payitahtı olarak hüküm sürdükleri bir tarihi, bir kültürün tüm izlerini tüm heybeti ile taşımaktadır. İşte; Kıbrıs Amerikan Üniversitesi’nin kuruluş felsefesi de budur. Gezerken bunu hissedeceksiniz. Bu tarih, bu kültür; çoklu medeniyete başkentlik yapmıştır. Maalesef savaşlar yüzünden, Ada’nın bölünmüş olması, başkentin bölünmüş olması gibi sebepler yüzünden geri kalmış durumda idi. KAÜ, bu tarihe sahip çıkma ve koruma misyonu  ile kuruldu. Merkezi Avrupa`da bulunan ‘Uluslararası Diplomatlar Birliği’ ile birlikte; uluslararası ilişkiler bölümünü, ayrıca mimarlık ve güzel sanatlar bölümünü dünya çapında rakipsiz olacak şekilde şekilde kurduk. Biz, hacim olarak büyük bir üniversite değiliz, biz butik bir üniversiteyiz, her bölümümüz yok ama, olan bölümlerde çok iddialıyız. Herşeyin ötesinde; Kıbrıs’ta tarihi duyumsamanın ve anlamanın artık tek adresi üniversitemizdir.” şeklinde konuştu.

VEHBİ; “KALİTEYE ÖNEM VERİYORUZ”

Konuk heyetin KAÜ Kampüsü’ndeki ziyaret ve temasları, KAÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Asım Vehbi tarafından kabulleri ile devam etti. KAÜ’nün “kardeş üniversite” vasfından hareketle, önemli etkinliklere GAÜ ile birlikte ev sahipliği yapmasının önemine değinen Vehbi; “dünyanın her yerinde şehirler dokusuyla, tarihiyle yaşar. Dünya’nın son bölünmüş başkenti olarak ta, bu dokuya bu kültüre sahip çıkmak lazımdı. Böyle bir misyonla, Lefkoşa Surlariçi`nin,  şu anda içinde bulunduğumuz Arabahmet Bölgesi’nde bir üniversiteyi hayata geçirmek, bizim için aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesiydi. Ada’ya, halkımıza ve şehrimize birşeyler vermek, bir şeyler paylaşmak amacıyla kurduğumuz ve gerçekten çok önem verdiğimiz bir proje. Sayın rektörümüz ve ben,  bu yıl başı itibarıyla, tam zamanlı, bu üniversitenin yönetimini yürüteceğiz. Üniversitenin de hedeflediği noktalara gelmesi için; Lefkoşa Surlariçi’ne biraz daha yayılması için,  tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz. Tabii ki bölgenin kültürel, eğitsel, sosyo-ekonomik gelişmesi çok önemli. Üniversiteyi kurmamızla birlikte;  TC. Yardım Heyeti’nin özellikle ‘Osmanlı’ eserlerine verdiği destek, keza BM`nin Venedik, Luzinyan eserlerine verdiği destek ve  KAÜ-GAÜ`nün de eğitime verdiği destek ile bir anda bölgede bir toparlanma, bir renovasyon  çalışmaları gelişti ve bölge yavaş yavaş eski canlılığına dönmeye başladı. Bu, bizim misyonumuzun da zaten bir parçasıydı. Tabii ki, ulusal boyutta kültürel değerlere sahip, küresel boyutta analitik düşünüp karar verebilecek, çözüm üretebilecek, sadece  dört duvar arası sınıflarda değil,  aslında tüm “Surlariçi”nin stüdyo, laboratuvar ve sınıf olarak değerlendiği bir ortamda yaşayacak, öğrenciler yetiştirmek amacıyla KAÜ kurulmuştur. Kaliteye çok önem veriyoruz. Büyük sayılar değil, nitelik KAÜ için ön planda olacaktır” dedi.