C. Uğur Özgöker’in kaleme aldığı ‘Avrupa Birliği Politikalarında İklim Değişikliği: Çevre, Enerji Ve Sürdürülebilirlik’ adlı kitabı okuyucularla buluştu.

Kitabın tanıtımında şu ifadelere yer verildi;

‘Avrupa Birliği, Avrupa coğrafyasını, siyasal ve kültürel arka planını temel alan bir ekonomik oluşumdur. Tüm dünyayı görülen, küresel düzeyde gerçekleşen değişiklikler; Avrupa Birliğinin ekonomik varlığını ve gücünü derinden etkilemektedir.

Ekonomik gelişme üzerine yükselen Avrupa Birliği bu durumu değiştirebilmek ve etkin bir rol almak için öncülük yapmaktadır. Gezegeni etkileyen sera gazı salımına ağırlıklı katkısı olan Avrupa Birliği, bu durumdan çıkış için etkili yollar bulmaya çalışmaktadır.

Avrupa Birliği ülkeleri; özellikle küresel ısınmanın neden olduğu doğa ve çevre felaketleri, bu yaşlı gezegeni yaşanılamaz hale getirmeden önce; gelecek nesillere sorumluluk ilkesi çerçevesinde, yenilenebilir enerjiye dayalı sürdürülebilir ve içinde yaşanabilir bir çevre bırakma çabasını göstermektedir.

Avrupa Birliği, uygulanabilir, hayata geçirilebilir önlemleri almak için uluslararası konferanslar düzenlemekte; insiyatifler ve direktifler yoluyla bir harita oluşturmaktadır ve bu kitap Avrupa Birliği’nin; insanın iklim değişiklikleri ve doğal sonuçlarına karşı yeryüzündeki varlık mücadelesini nasıl yürütebileceğine ilişkin yol haritasını anlatmaktadır.

avrupa-birligi-politikalarinda-iklim-degisikligi-cevre-enerji-ve-surdurulebililik.jpg

Kaynak: Prof. Dr. Uğur Özgöker’in Yeni Kitabı Çıktı